Koostöö Kaitseliiduga- Teavitus

Rebecca M. Kiibus- Nõmme rühma kodutütar

Kaitseliidu Keila linnalahing

Päev algas minu jaoks võrdlemisi varakult, kui arvesse võtta, et minu jaoks on alanud suvevaheaeg – kell 0630. Varusin endale ennetavalt piisavalt aega, et jõuaksin rahulikult välivormi selga ajada, seljakoti pakkida ja veel pealekauba ka väikese hommikueine süüa. Kõik laabus hästi, natuke peale seitset läksin bussi peale ja alustasin oma teekonda Plangu õppehoone poole. Bussis veel mõtlesin, et küll on ilmaga vedanud – polnud liiga palav ega liiga külm.

Plangu tagala oli määratud kogunemispunktiks Keila linnalahingust osavõtjatele, nii võitlejatele kui ka muule personalile. Mind oli varemalt määratud teavitustiimi, tuntud ka kui CIMIC (Civil-Military Co-Operation), mis tegeleb siis, nagu nimetus ka ütleb, tsiviili ja sõjaväeliste organisatsioonide vahelise info vahendamisega. Kõik oli uus, ka akronüümi CIMIC tähendust tuli mul poolvarjatult briifingu jooksul Vikipeediast uurida. Iseendast kujutas teavitustiimi kuulumine õppusest teavitavate siltide ülespanekut, huvilistele info jagamist ja minu jaoks ka suurel määral pildistamist.

Õppehoone juurde jõudsin ma kell 0740 ja seetõttu sain ma mõnikümmend minutit niisama ringi jalutada ja värsket õhku hingata – sõidukite väljumisajaks oli märgitud 0800. Hommikuse jalutuskäigu ajal näis ilm veel võrdlemisi mõnus ja kaitseliitlasedki ümberringi ajasid isekeskis juttu või olesklesid niisama õppehoone ees ja sees.

Kõik muutus paari tunniga. Keskpäevaks olin ma jõudnud oma lahingpaarilisega läbi käia kõik kolm Keila linnale plaanitud rünnakusuunda ja nii mõnegi pildi klõpsata. Langes kerget uduvihma ja tihti oli nähtavus takistatud suitsugranaatide tõttu. Alatihti juhtus ka seda, et sattusime kontakti keskmesse ja nii mõnigi padrunikest lendas õige lähedalt mööda. Endine vaikus oli murtud: süüdati lõhkepakette, kuulipildujad täristasid, mehed karjusid ja aeg-ajalt sõitis mööda ka mõni soomuk (antud õppusel mängisid soomukite rolle KL veokid, mis olid mehitatud ka kuulipildujaga) – Keilast oli saanud tõeline sõjatander, puudus ilmselt selline koht, kuhu laskmist poleks kuulda olnud.

Kuigi ühel pildistamisretkel õnnestus mul justkui pangega räästast vett kaela saada, suutsin ma laias laastus jääda võrdlemisi kuivaks – igal juhul kuivemaks kui need kaitseliitlased, kes koju jõudes ilmselt sokke väänama asusid, sest tihtipeale oli näha olukorda, kus üksus oli “kotis” ja neil polnud muud teha, kui loota ja oodata abivägesid. Olgugi, et ürituse alguses oli ilm selline keskmine Eesti rannailm vähese vihmaga, siis võib öelda, et pärastlõunast oli jõudnud pärale “tõeline jalaväelase ilm”, nagu mulle igalpool varmalt kinnitati.

Taolise ürituse kõrvalt vaatlemine oli hindamatu kogemus ja ma kasutasin varmalt ka võimalust oma fotograafi-oskusi veidi arendada, minnes aeg-ajalt piltide saamiseks ka päris kontaktialasse. Iseenesest polnud väga hullugi, kuid seistes enesele märkamata kuulipilduja kõrvale ja olles täielikult süvenenud piltide tegemisse, olin ma hetkega väga õnnelik, et polnud kõrvatroppe unustanud kõrva panna, sest meetri kauguselt kõlas ootamatu valang.

Loodan kindlasti veel kas CIMIC-tiimi või siis mõne muu üksuse koosseisus sellisest üritusest osa saada ja soovitan ka kõigil teistel, kel võimalus avaneb, aktiivselt kaasa lüüa nii Kaitseliidu kui Kodutütarde tegemistes.

Fotod: Rebecca M. Kiibus

 

Kaitseliit ei ole ainult relvad, lahingud ja metsas müttamine. Selleks, et kõik toimiks on olemas erinevad osakonnad ja üksused kelle tegemistest ei tea ei tavainimesed ega ka meie organisatsiooni kuuluvad noored. Püüame leida erinevaid koostööpartnereid ning pakkuda noortele võimalust teada saada mida peale väljaõpete ja linnalhingute veel tehakse.

CIMIC-tiimi ülesanneteks on näiteks ka eelnev kohalike teavitamine, et on tulemas õppus. Nad käivad kohalike elanikega rääkimas, selgitamas. Kindlasti vastavad nad kõigile küsimustele ja kajastavad lõpuks kogu üritust.  

Kaitseliidu teavituspealik Sigrid Hartman on alati oma kaameraga väljas ning üritusi kajastamas. Seda, mida see töö endas veel hõlmab, saame ehk aja jooksul rohkem teada. Rebecca osales meie esimeses koostööprojektis ning mõlemad osapooled jäid väga rahule. 

Maria Järvis, Nõmme NK rühmapealik
Categories: Uncategorized | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.