Luurelaager 2018

Sellel aastal toimus juba kolmas luurelaager koostöös Kalevi jalaväepataljoniga. Sel korral tuli neli ajateenijat meie noori õpetama. Üks neist oli isegi vaid paar aastat tagasi olnud noorkotkas.

Aga alustame algusest.

Tavaliselt tuleb kokkulepe Kalevi JVPga juba pea pool aastat varem, sügisel. See on siis esmane. Luurelaagris on kindel ülesehitus, kuid igal aastal on midagi uut. Seega, meil väga palju enam omavahel arutada ei ole, ainult täpsustada kuupäevad ning väiksed muudatused.

Selle aasta suurimaks muudatuseks oli kahe eraldi rühma moodustamine. Ühes rühmas olid need, kes on planeeritud võistlejateks, või juba käivad võistlustel, teises rühmas, aga kõik teised noored.

Kaks eraldi rühma tähendasid kahte baaslaagrit ja erinevaid õppetunde. Ei saa öelda, et ka eraldi planeerimist või topelt abijõudu.

Kui algul olid appi tulnud ajateenijad üsna skeptilised, et ah, mis noored… Seda oleme kohanud juba ka kahel eelmisel aastal. Siis meie noortega esimestes luurepatrullides käies oli selge, et poisid pidid oma arvamust muutma.

Mõlema grupi osas jagus kõigil vaid kiidusõnu. Minu enamus aega kulus suuremas laagris, kus oli kokku 20 noort. Kui eelmisel aastal võttis kõik topeltkaua aega, siis sel aastal oli näha, et talve jooksul õpitu pole noortel mööda külgi alla jooksnud.

Nimelt oleme keskendudnud väga praktilistele asjadele. Näiteks sellele, et telk saaks kiirelt püsti pandud, noored juhid oskaksid hakkama saada mitme asja korraga tegemisele. Ning mis kõige olulisem, kui vaja abi küsida.

Kui me eelmisel aastal pärast rännakut hakkasime laagrit üles panema, siis tekkis tõeline kaos. Kõik asjad olid etteantud ajaks tegemata. Tegelikult pole ju keeruline. Panna üles telk, lõhkuda puud, teha süüa, telki kolida, koostada valvegraafikud.

Aga kui sa oled võsinud, unine, söömata ja 12-18 aastane, siis võib selline ülesannete andmine segadust tekitada.

Oleme poole aasta jooksul koolitanud Squad rühmas välja mitmeid noori just selleks, et nad oskaksid jagada ülesandeid prioriteetide järgi, ning suunata teatud tegevusi tegema samaaegselt erinevad noorte grupid.

Näiteks. Laagri esimesel õhtul pandi ühe grupi poolt üles kaks telki, samal ajal tegid osad noored kõigile süüa ning paar poissi lõhkusid puid. Kõik asjad said õigeaegselt tehtud. Kui etteantud ajast puudu jääb natuke, siis võib seda alati ju juurde küsida.

Kuna suurem grupp noori ja nö baaslaager oli õhtuks ikka väga võsinud lubasime üles panna vaid ahjuvalve ning saatsime noored magama.

Samal ajal toimus teises laagris, meie luurajate juures kiire telkmantlitest pesade tegemine, ning nad said käsu minna baaslaagrit luurama.

Hiljem saime teada, et nad olid päris meie seas ringi kõndinud. Tuttavad näod ju, ja kõigil oli oma ülesanne mida täita.

Reede õhtut sisustas meil looduslik valgusemäng sähviva äikesetormi poolt. Vihma hakkas sadama õnneks alles varahommikul.

Teisel päeval toimus teoreetiline osa. Noored kuulasid harivaid ettekandeid luurest, selle olemusest ning tegid praktilisi harjutusi.

Kui baaslaager keskendus pigem põhilisele ja alustalade paikapanemisele, siis luurajatel oli aega üle ning ette võeti ka enesekaitse õpe. Etterutates olgu öeldud, et pühapäeva lõunaks olid enamus neist avastanud oma kehal mitmeid sinikaid ja marrastusi.

Peale õhtusööki lahkusid luurajad baaslaagrist ning edasine pidi toimuma eraldi kuni järgmise käsu saamiseni. Korraga jalutasid kolm luurajat meie baaslaagrisse sisse, paludes vett ja puid juurde. Võtsime poisid kiirelt kõrvale ning andsime teada, et nad on pantvangi võetud ning edasised ülesanded seoses nendega selguvad.

Te võite ette kujutada nende kolme noore mehe võitlust oma õiguste eest. Jätsime nad baaslaagrisse oma kurja saatuse üle järgi mõtlema ning asusime ise kiirelt plaane ringi tegema.

Õnneks olid meiega koos samal alal ka Nõmme malevkonna kaitseliitlased, kellega meil sõbralikud teineteise abistamise suhted on ning kiire kõne neile andis hoopis uue suuna kõigile.

Jagasime kiirelt luurajad pooleks ning osad läksid hoopis kaitseliitlasi luurama. Mis osutus väga põnevaks ja ehk isegi kraadike teistsugusemaks kui nad ootasid.

Kõigest selles, aga mis toimub luureptrullides näed ja kuuled sa siis kui tuled 2019 aastal meiega luurelaagrisse. Ja mõned asjad jäävadki teinekord saladuseks. Sest mis luurajad me oleks, kui me kõik oma saladused kohe välja räägiks.

Suured tänud Kalevi jalaväepataljoni ülemale, staabiveebel Kasele, ajateenijatele, osalejatele, juhendajatele ja kõigile kõigile, kes meiega nädalavahetusel kokku puutusid.

Laagris olid noored Järvamaalt, Raplamaalt, Tallinnast: Squad rühmast, Nõmme NK rühmast ja Nõmme KT rühmast.

Rapla maleva noorte kotkaste instruktor Leho sõnul, on neil nii mõndagi meie laagrist õppida.

Meie endi noorte tagasiside oli laagrile väga positiivne. Eriti toredaks osutus see kui kõik häired lõpuks läbi olid ning sai magama minna.

Üks mõte, mis laagris kõlama jäi.

Kui sa midagi väga tahad, siis mine ja võta see jooksuga endale.

Järgmisel aastal Luurelaagris näeme!

Categories: Uncategorized | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.